Jadąc na wakacje niewielu z nas zastanawia się nad kilogramami przywiezionymi z wakacji. Każdy marzy aby w ten urlopowy czas zrelaksować się, odpocząć od codziennych problemów, żyć beztrosko i nie przejmować się prozą dnia. Niestety przywiezione kilogramy to nie tylko muszelki, piasek czy inne wakacyjne pamiątki. Takich kilogramów nie spakujemy do bagażu głównego, ani podręcznego. A może warto pomyśleć przed wyjazdem i zastanowić się jak odpocząć na wakacjach, a przy tym nie zaprzepaścić kilku miesięcznej ciężkiej pracy nad sylwetką.

Podstawa to śniadanie

Na ten posiłek wybierz owoce, warzywa, biały ser, jogurt z musli, z otrębami lub płatkami. Możesz wybrać też jajko lub omlet z dużą ilością różnorodnych warzyw. Zrezygnuj z dużej ilości pieczywa, jeśli je wybierzesz, jedz pełnoziarnisty, ciemny chleb. Omiń szerokim łukiem croissanty i inne słodkie rogaliki.

Zamiast 5 posiłków zjedź tylko tylko 3

Jeśli pomiędzy głównymi posiłkami jesteś głodny możesz zjeść owoce i warzywa. Podczas upałów pomogą Ci orzeźwić organizm i dostarczą mu niezbędnych składników mineralnych, które są potrzebne są do utrzymania prawidłowego bilansu elektrolitów.

1 posiłek = 1 talerz

Staraj się aby posiłek zmieścił się na jednym talerzu. Nie chodź po dokładki. Dzięki temu zachowasz kontrolę nad ilością spożytego jedzenia. Posiłek na jednym talerzu w zupełności wystarczy Twojemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania podczas całych, nawet bardzo aktywnych wakacji. Pamiętaj lepiej zjeść różnorodniej, ale mniej.

Postaw na warzywa

Podczas posiłku połowę talerza postaraj się zapełnić warzywami. Mogą to być warzywa gotowane lub surowe. Tylko na wakacjach możesz pozwolić sobie na tak różnorodny wybór świeżych warzywa. W jednym posiłku możesz zjeść rózne pomidory, papryki, kukurydzę, sałaty, rukolę, kapustę, cukinię, bakłażany, marchewki i wiele innych, których na co dzień w takiej ilości nie posiadasz.

Wybieraj ryby i owoce morza

Połowę talerza zapełniasz warzywami. Drugą połowę dzielisz na pół i nakładasz sobie ryby, owoce morza lub mięso. Postaw na ryby i owoce morza. Wybieraj mięso, które zostało grillowane lub gotowane na parze.

Nie jedz fast-foodów

Jesteś w egzotycznym kraju, ze wspaniałą regionalną kuchnią, a swoje pierwsze kroki kierujesz do fast-foodowej sieciówki. Wstydź się. Frytki, hamburgery i inne fast-foody możesz zjeść w Polsce. Po co zaśmiecać swój żołądek sieciówkowym jedzeniem, zamiast tego odwiedź regionalną restaurację i delektuj się smakiem regionalnych dań.

Nie zapominaj o piciu

Woda zabezpiecza organizm przed odwodnieniem, a dodatkowo sprawia, że odczucie głodu pomiędzy posiłkami zmniejsza się. Im więcej wody wypijesz tym lepiej dla Ciebie. Zapomnij o kolorowych napojach gazowanych. Nie ugaszą pragnienia, a mają mnóstwo kalorii, które niestety idą w boczki. Wybieraj mniej kaloryczne napoje np. soki pomidorowe.

Uważaj na alkohol 

Wybierz kieliszek czerwonego wina od piwa, gdyż po pierwsze wino ma mniej kalorii niż piwo, a po drugie wino ułatwia trawienie, oraz zawarte w winie flawonoidy i antocyjany mają właściwości przeciwutleniające, które opóźniają procesy starzenia.

Słodycze to nie grzech

Jeśli nie potrafisz się oprzeć tym smakołykom, staraj się tylko raz dziennie zjeść malutką porcję słodyczy. Wybieraj galaretki, budynie lub owocowe lody. Mają znacznie mniej kalorii niż czekoladowe torty pełne kremu. Pamiętaj, że porcja galaretki owocowej (miseczka ok. 200g) ma ok. 200 kcal, a cienki kawałek tortu (100g) ma ich aż 600!