A czy Ty jesteś tolerancyjny?

Jeśli masz problem ze zdrowiem i wciąż nie wiesz co może być tego przyczyną, być może cierpisz na nietolerancję pokarmową. Co to oznacza? Jest to wynik nadwrażliwości i nie tolerowania pokarmów lub pewnych składnikówpokarmowych, którychciągłe spożywanie prowadzić może do dyskomfortu a nawet dalszych chorób.

Alergia pokarmowa a nietolerancja pokarmowa

Bardzo często myli się alergię pokarmową z nietolerancją. Podstawową różnicą jest to, że w przypadku alergii mamy do czynienia z działaniem układu immunologicznego, natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowej reakcje zachodząbez jego udziału. Nietolerancja występuje, gdy  brakuje w naszym organizmie enzymu, który rozkłada konkretny związek. Przeważnie spotykamy się  znietolerancją laktozy, fruktozy i histaminy. Nietolerancja najczęściej wywołuje szybką reakcję ze strony organizmu, co może objawić się na wiele sposobów.

Objawy nietolerancji pokarmowej

Objawami nietolerancji pokarmowej mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wzdęcia, bóle brzucha. Zdarza się jednak, że schorzenia tego nie da się tak łatwo rozpoznać, ponieważ daje ono objawy podobne do przeziębienia lub grypy i prowadzi do infekcji. Osoby z nietolerancjami pokarmowymi często cierpią na bezsenność, niepokój, bóle głowy i migreny a także skarżą się na bóle reumatyczne oraz problemy ze skórą – jej suchość, ściągnięcie i napięcie, a także wysypkę lub pokrzywkę. Należy pamiętać o tym, że powyższe objawy mogą występować pojedynczo lub u dotkniętej nietolerancją osoby pojawia się kilka dolegliwości. Nie zdiagnozowana nietolerancja może znacząco wpłynąć na komfort życia cierpiącej na nią osoby, determinować jej życie towarzyskie, spędzanie wolnego czasu a także wpływać na wydajność w pracy i koncentrację. Eliminacja nieodpowiednich dla nas pokarmów i dobranie odpowiedniej diety może już w kilka dni przywrócić komfort trawienny i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Walka z nietolerancja pokarmową

Pierwszym krokiem w walce z nietolerancją pokarmową jest jej rozpoznanie i oczywiście odróżnienie jej od alergii pokarmowej. Jest to możliwe dzięki wykonaniu specjalnego testu. Niezwykle wiarygodnym i czułym testem jest Food Detective Professional, który został opracowany przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Testy badają nietolerancje metodą immunoenzymatyczną ELISA, dając w pełni wiarygodne wyniki. W ten sposób sprawdzane są reakcje na 40 do 220 produktów. Badanie polega na wykryciu podwyższonego poziomu przeciwciał pojawiających się przy przyjmowaniu konkretnych pokarmów wywołujących negatywne reakcje organizmu. Szybki, bezbolesny i bezinwazyjny test pozwala już po 40 minutach uzyskać interesujące nas wyniki. Niezależnie od tego czy Twoje problemy są dziedziczne czy pojawiły się nagle, warto jest udać się do dietetyka w celu potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji pokarmowych. Ten krok może znacząco poprawić jakość Twojego życia.