ŚRÓDZIEMNOMORSKI SPOSÓB NA ZDROWIE I PIĘKNO

Zawsze marzyłeś o wakacjach w ciepłej Hiszpanii lub Grecji? Pyszne owoce morza, świeże ryby, wytrawne wino, oliwki… Chciałbyś poznać sekret zdrowia i urody mieszkańców krajów śródziemnomorskich? Jest to zasługą diety, która przez wielu lekarzy i dietetyków jest zaliczana do jednych z najbardziej korzystnych dla naszego zdrowia. Dostarcza ona bowiem wszystkich niezbędnych nam składników odżywczych, wspomaga pracę układu naczyniowo-sercowego, nerwowego, pokarmowego, reguluje ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru, zapobiega miażdżycy i pomaga przeciwdziałać nowotworom.

DLA KOGO?

Dieta śródziemnomorska może zostać wprowadzona przez każdego człowieka, niezależnie od wieku i płci. Poleca się ją szczególnie dla osób, które borykają się z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że i w przypadku tak zdrowej diety należy przestrzegać pewnych zasad i umiaru, aby utrzymać odpowiednią wagę a nie nabawić się zbędnych kilogramów. Zalet diety śródziemnomorskiej jest bardzo wiele, a przy okazji każdy z nas może znaleźć w niej pokarmy, które z pewnością będą nam smakować. Należy również zwrócić uwagę na pewne składniki, jeśli jesteśmy osobami cierpiącymi na alergie oraz nietolerancje (np. na owoce morza i orzechy).

CO JEŚĆ?

Podstawą diety są produkty pochodzenia roślinnego, ale nie chodzi tylko o owoce i warzywa, ale także produkty zbożowe, pełnoziarniste makarony, dobrej jakości pieczywo oraz tłuszcze roślinne. Bardzo ważnym składnikiem diety są oliwki i oliwa z oliwek, bogata z jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, nazywaną witaminą młodości i będącą jednym z najskuteczniejszych naturalnych antyoksydantów. Olej z oliwek zawiera również NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas  α-linolenowy i linolowy, które przeciwdziałają występowaniu nadciśnienia  oraz zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Produkty roślinne warunkują spożycie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego niezbędnego do regulacji przemiany materii oraz zapobiegającego występowaniu nowotworów jelita grubego, dostarczają witamin i mikroelementów, wzmacniają odporność organizmu i zapobiegają jego przedwczesnemu starzeniu.

RYBY I OWOCE MORZA

Ryby i owoce morza w zastępstwie czerwonego mięsa sprawiają, że dostarczamy sobie niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NWKT), łatwo przyswajalnego białka oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie, ale przede wszystkim w tłuszczach (A, D, E, K). Do grupy NWKT zaliczyć możemy kwasy eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA), które obfitują w tłustych morskich rybach i oleju rybim – tranie. Są one potrzebne organizmowi do zapewnienia prawidłowych czynności mózgu, skóry, regulacji gospodarki lipidowej, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek i pobudzają system immunologiczny do walki z infekcjami.

Jedząc jak Włosi czy Hiszpanie, nie możemy zapomnieć o orzechach i olejach orzechowych – z orzechów włoskich, arachidowych, migdałów czy nerkowców. Są one znakomitym źródłem białka, zdrowych tłuszczów oraz witamin i biopierwiastków. Pamiętajmy jednak, że są to produkty wysoko kaloryczne i powinny być one dodatkiem do naszej diety. Uwaga! Białka występujące w orzechach są jednymi z podstawowych alergenów pokarmowych.

W diecie śródziemnomorskiej pojawiają się także pewne ilości nabiału oraz mleka, z przewagą koziego, który jest bogaty w bogaty w białko, wapń, fosfor oraz witaminy, a zawierającego mniej laktozy niż mleko krowie. Warto też zwrócić uwagę na popularne obecnie jogurty greckie.Nie są to jednak podstawowe składniki opisywanej diety i powinny być one spożywane w umiarkowanych ilościach.

Włosi i Hiszpanie są również znani z uprawiania winorośli, więc oczywiście w diecie śródziemnomorskiej pojawia się wino, głównie czerwone, z dobrej jakości winogron. Obfitują one w związek chemiczny zwany resweratrolem – bardzo skutecznym antyoksydantem, który opóźnia starzenie komórek organizmu i działa przeciwnowotworowo. Naturalnie, należy stosować umiar w piciu tego wybornego trunku i wybierać jak najlepsze gronowe wina.

CZEGO UNIKAĆ?

Z pewnością w diecie śródziemnomorskiej ogranicza się mięso (przede wszystkim czerwone), przetworzone wędliny, a także białe pieczywo oraz słodycze. Oprócz korzyści dla naszego zdrowia, ma to również pozytywny wpływ dla naszej sylwetki i samopoczucia.

NA KONIEC – WODA

Pamiętajmy o tym, że stosując jakąkolwiek dietę, musimy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody – najlepiej tej średniozmineralizowanej, unikać słodzonych napojów gazowanych i nie przesadzać z ilością spożywanej kawy oraz herbaty. Dobrze zbilansowana dieta śródziemnomorska z pewnością przyniesie nam wiele korzyści dla naszego zdrowia.